اطلاعات تغذیه

خواص زبان گاو و گوسفند:

فوایده زبان گوساله و گوسفند برای سلامتی را بهتر بشناسید سرشار ازانواع ویتامین

 

خواص زبان گاو و گوسفند

ارزش غذایی زبان گاو و گوسفند

میزان هر وعده مصرفی: ۱۰۰ گرم ارزش روزانه ٪
کالری ۲۲۴
چربی‌های کل ۱۶ گرم ۲۴٪
چربی‌های اشباع شده ۷ گرم ۳۵٪
چربی‌های چنداشباع‌نشده ۰.۹ گرم
چربی‌های تک اشباع نشده ۷ گرم
کلسترول ۸۷ میلی گرم ۲۹٪
سدیم ۶۹ میلی گرم ۲٪
پتاسیم ۳۱۵ میلی گرم ۹٪
پروتئین ۱۵ گرم ۳۰٪
ویتامین‌ها
ویتامین C 5٪
ویتامین B6 ۱۵٪
ویتامین B12 ۶۳٪
آهن ۱۶٪
منیزیم ۱۴٪

خواص زبان گاو و گوسفند

۱. تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی بدن

یکی از ترکیب‌های مهم برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن روی است و زبان گاو و گوسفند نسبتا سرشار از روی و همچنین پتاسیم و سدیم است. بنابراین، مصرف کردن زبان گاو و گوسفند می‌تواند توصیه‌ای باشد برای تقویت سیستم ایمنی بدن. وقتی سیستم ایمنی بدن خود را تحت کنترل داشته باشد راحت‌تر می‌توانید از پس ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا بر بیایید و خطر عفونت را کاهش دهید. این راه بسیار خوشمزه‌ای برای حفظ سبک زندگی سالم به شمار می‌رود.

۲. مبارزه با کم خونی

زبان گاو و گوسفند سرشار از آهن و ویتامین B12 است. این دو ترکیب در تولید هموگلوبین نقش قابل توجهی دارند. هموگلوبین یکی از انواع پروتئین‌ها است که در اتصال به اکسيژن و توزیع کردن آن در سرتاسر بدن عملکرد مهمی دارد. تقریبا همه می‌دانند که کمبود آهن و ویتامین B12 می‌تواند باعث مشکلاتی مانند کم خونی شود.

 ۳: پیشگیری از خستگی مفرط

مطمئنا می‌دانید خستگی مفرط برای کسانی اتفاق می‌افتد که دچار کمبود آهن هستند. این به خاطر آن است که مغز به خاطر بعضی از اختلالات در فرایند توزیع گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. خب، آهن در حصول اطمینان از اینکه گلبول‌های قرمز خون برای توزیع هموگلوبین و ویتامین B12 به اندازه‌ی کافی موجود هستند و اطمینان یافتن از تولید هموگلوبین کافی که به اکسیژن می‌چسبد تا هر زمان بدن به آن نیاز داشت در دسترس باشد نقش مهمی ایفا می‌کند.

۴. تقویت کننده‌ی طبیعی انرژی

برای تقویت انرژی‌تان به چه چیزی نیاز دارید؟ وقتی احساس خستگی یا کمبود انرژی می‌کنید – حتی صبح زود – این یعنی سوخت و ساز بدن‌تان با سرعتی پایین کار می‌کند. برای حصول اطمینان از آن که سوخت و ساز بدن با سرعت عادی کار می‌کند، باید از وجود تمام اجزاء و مواد لازم مانند آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون و کولین همراه با ویتامین B12 برای تولید هموگلوبین جهت توزیع اکسیژن در بدن اطمینان حاصل کنید. اکسیژن عامل اصلی سوخت و ساز یک بدن سالم است.

 ۵: تسریع فرایند التیام زخم‌ها

اکثر آدم‌ها فکر می‌کنند برای تسریع روند التیام زخم‌ها باید از محصولات دارویی بر روی زخم استفاده کنند. در واقع، آن محصولات دارویی برای پیشگیری از عفونت بیشتر ناشی از باکتری‌ها یا ویروس‌های خارجی استفاده می‌شوند در حالی که فرایند التیام زخم از درون اتفاق می‌افتد. مصرف روی یکی از راه‌های تسریع روند التیام زخم‌ها است و زبان گاو و گوسفند حاوی مقدار فراوانی روی است.

۶. مفید برای بازسازی سلول‌ها

دو مولفه‌ی اصلی برای بازسازی سلول‌ها مورد نیاز است. اولی اکسیژن است و دومی گلبول‌های قرمز خون. چون زبان گاو و گوسفند سرشار از روی و آهن است مطمئنا همان چیزی خواهد بود که گلبول‌های قرمز خون لازم را فراهم می‌آورد و ویتامین B12 موجود در آن شما را از عملکرد بهینه‌ی هموگلوبین در خون و توزیع اکسیژن به هر یک از سلول‌های سرتاسر بدن مطمئن خواهد ساخت. اکسیژن برای بازسازی سلول‌ها ضروری است.

۷: حفظ سلامت دستگاه عصبی

آیا می‌دانستید مصرف گوشت گاو و گوسفند می‌تواند نیاز روزانه‌ی کولین و ویتامین B12 بدن‌تان را فراهم کند. نقش و عملکرد کولین در بدن چیست؟ کولین دلیل اصلی عملکرد خوب سیستم‌های عصبی است و ویتامین B12 شما را از وجود میلین کافی مطمئن می‌سازد؛ ترکیبی که در محافظت از سیستم عصبی نقش ایفا می‌کند. این دو باهم، سلامت و عملکرد بهینه‌ی ارتباطات دستگاه عصبی را تضمین می‌کنند.

۸. افزایش قدرت و استحکام بافت‌ها

برای افزایش استحکام و قدرت بافت‌ها، بدن به پروتئين کافی نیاز دارد. خب، زبان گاو و گوسفند در واقع حاوی پروتئین کامل نسبتا بالایی است. سلول‌ها برای استحکام بخشیدن به بافت‌ّهای بدن به پروتئین نیاز دارند. مثال ساده در این زمینه ورزش بدنسازی است. برای ساختن توده و حجم عضلانی باید بافت بدنی قوی داشته باشید تا بتوانید عضله بسازید.

۹. حفظ تعادل هورمونی

همچنین مصرف زبان گاو و گوسفند هورمون‌هایی را که به عنوان پادتن‌های بدن عمل می‌کنند به حالت تعادل در می‌آورد که نقش مهمی در سیستم ایمنی دارد. این به خاطر وجود پروتئین‌ کامل موجود در زبان گاو و گوسفند است. به علاوه، چون پروتئینی حیوانی است، زبان گاو و گوسفند قادر است آمینو اسیدهای ضروری بدن‌تان را نیز فراهم بیاورد. فقط کافی است ۸۵ گرم زبان گاو یا گوسفند بخورید تا بتوانید از تامین پروتئین ضروری روزانه‌ی بدن‌تان اطمینان حاصل کنید.

 ۱۰: منبع بی نظیر پروتئین حیوانی

از آنجایی که زبان گاو و گوسفند سرشار از پروتئین کامل است منبع بی‌نظیر پروتئین حیوانی به شمار می‌آید. اگر با عملکرد پروتئین آشنا نیستید، باید بگویم پروتئین در حصول اطمینان از آنکه سلول‌های بدن قادر هستند استحکام بافتی را فراهم آورند و در عین حال سیستم ایمنی بدن را محافظت کنند و آمینو اسیدهای لازم و ضروری را فراهم آورند نقش مهمی ایفا می‌کند.

۱۱. منبع حیاتی آمینو اسید

همانطور که در نکته‌ی قبلی بیان شد، زبان گاو و گوسفند منبع طبیعی آمینو اسیدها به شمار می‌رود. بدن برای تامین سوخت و ساز مناسب بدن و ساختن پروتئین به آمینو اسید نیاز دارد. ممکن است ندانید که انواع بسیار زیادی از پروتئین‌ها وجود دارند و هر نوع آن عملکرد خاص خودش را دارد. آمینو اسید به تعیین عملکرد پروتئین مورد نیاز سوخت و ساز بدن کمک خواهد کرد.

۱۲: کاهش خطر فشار خون بالا

باو بکنید یا نه، مصرف زبان گاو و گوسفند قادر است خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. اگر فشار خون تحت کنترل باشد یعنی از تمام انواع بیماری‌های قلبی و عروقی می‌توان پیشگیری کرد. این به خاطر پتاسیم موجود در زبان گاو و گوسفند است که حذف سدیم اضافی را ممکن می‌سازد. هرچند مطمئنا، زبان گاو و گوسفند نیز حاوی مقدار کافی سدیم هست. به همین خاطر، این قضیه به شدت به میزان زبان گاو یا گوسفندی که مصرف می‌کنید بستگی دارد چرا که مصرف بیش از حد آن می‌تواند تاثیری به مراتب بدتر داشته باشد.

۱۳. مفید برای بدنسازی

پروتئين یکی از دلایل و رمزهای برنامه‌ی بدنسازی موفق است. زمانی که از چربی‌ها برای تولید انرژی استفاده می‌شود، برای عضله سازی به پروتئین نیاز است. پروتئین همچنین برای حصول اطمینان از استحکام بافت بدن مهم است. انرژی که شما در طول تمرین سوزانده‌اید به نتایج حیرات انگیزی در شکل دهی و ساخت عضلات سالم و قوی خواهد انجامید. به همین خاطر است که مکمل‌های بدنسازی سرشار از پروتئین هستند و زبان گاو و گوسفند یکی از خوراکی‌های مملو از پروتئین کامل است.

۱۴: مفید برای دیابتی‌ها

مردم نمی‌دانند که زبان گاو و گوسفند در واقع برای افراد دیابتی مناسب است. چرا؟ چون زبان گاو و گوسفند هیچ کربوهیدراتی ندارد. همه می‌دانند که کربوهیدرات منبع گلوکز و گلوکز دلیل مشکلاتی مانند افزایش قند خون است. با این حال باید مراقب میزان مصرف‌تان باشید چون زبان گاو و گوسفند در صورت مصرف بی رویه سطح کلسترول را افزایش می‌دهد.

۱۵. منبع بی‌نظیر اسیدهای چرب

اسید چرب در واقع یکی از انواع اسیدهای سالم مورد نیاز بدن انسان است. اسیدهای چربی مانند امگا۳ و امگا۶ اکثرا در ماهی یافت می‌شوند اما در کمال تعجب در زبان گاو و گوسفند نیز وجود دارند. اسیدهای چرب موجود در زبان گاو و گوسفند شبیه اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون و آجیل است. یکی از عملکردهای اسیدهای چرب پایین آوردن سطح کلسترول و همزمان کاهش خطر مسمومیت پروتئینی است. نوع اسید چربی که در زبان گاو و گوسفند یافت می‌شود اسید چرب اشباع‌شده است. هرچند مطمئنا، زبان گاور و گوسفند همچنین حاوی چربی‌های اشباع نشده نیز هستند اما اگر به میزان مناسب از آن‌ها مصرف کنید می‌توانید از مشکلات ناشی از چربی‌های اشباع نشده پیشگیری کنید.

۱۶. از مسمومیت با پروتئین جلوگیری می‌کند

مسمومیت با پروتئین برای بعضی از شماها ممکن است مضحک به نظر برسد اما این چیزی نیست که بتوان ساده از کنار آن عبور کرد. در مطالعات اخیر دریافته‌اند که زبان گاو و گوسفند در واقع غنی از نوع خاصی اسید چرب است که شبیه اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون و آجیل‌ها هستند که به آن‌ها اسیدهای چرب اشباع شده می‌گویند. یکی از کارکردهای اصلی آن این است که از بدن شما در برابر مسمومیت با پروتئین محافظت می‌کند.

 ۱۷: افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون

برای حصول اطمینان از تحت کنترل بودن گلبول‌های قرمز خون به چه چیزی نیاز دارید؟ پاسخ ساده است؛ «آهن». بارها و بارها در نکات قبلی ذکر شد که زبان گاو و گوسفند نسبتا آهن بالایی دارد. به علاوه با داشتن کولین و ویتامین B12 نیز، مصرف زبان گاو و گوسفند نه تنها باعث تولید گلبول‌های قرمز خون می‌شود بلکه به ما این اطمینان را می‌دهد که گلبول‌های قرمز خون‌مان کارشان را خوب انجام می‌دهند.

۱۸. کاملا فاقد کربوهیدرات

چرا فاقد کربوهیدرات بودن زبان گاو و گوسفند یکی از فایده‌های آن برای سلامتی به شمار می‌آید؟ آیا می دانستید کربوهیدرات مشکل اصلی دیابت است، چه دیابت نوع ۱ و چه دیابت نوع ۲؟ به همین خاطر است که زبان گاو یا گوسفند برای کسانی که به دیابت مبتلا هستند گزینه‌ی مناسبی است و البته میزان مصرف زبان گاو و گوسفند نباید بیش از میزان توصیه شده باشد. به علاوه، کسانی که در حال حاضر رژیم کربوهیدارت دارند، نیازی نیست نگران سطح کربوهیدراتی که مصرف می‌کنند باشند چون زبان گاو و گوسفند هیچ کربوهیدراتی ندارد.

 ۱۹: مفید برای رشد و پرورش بدن

خب، این که غذا خوردن در رشد بدن بچه‌ها و نوجوانان نقش قابل توجهی ایفا می‌کند واضح و مبرهن است. به عنوان پدر یا مادر، شاید گنجاندن زبان گاو و گوسفند به عنوان بخشی از منوی غذای هفتگی توصیه بسیار خوبی باشد چون مقدار بسیار زیاد آهن آن برای رشد بچه به خصوص رشد شناختی‌شان مفید است. مطالعات اثبات کرده‌اند که کودکان و نوجوانان مبتلا به فقر آهن دچار تاخیر در رشد اجتماعی می‌شوند. به علاوه، روی موجود در زبان گاو و گوسفند تقسیم‌های سلولی را جهت رشد و نمو با سرعتی عادی بهبود خواهد بخشید.

۲۰. بهینه‌سازی جذب ویتامین‌های خاص

آیا می‌دانستید که کمبود آهن می‌تواند جذب بعضی از ویتامین‌ّهای خاص را با مشکل مواجه کند؟ این درست است که مهم نیست نوع غذایی که مصرف می‌کنید تا چه اندازه غنی از ویتامین‌ها باشد چرا که اگر آن ویتامین‌ها به صورت بهینه جذب نشوند، فقط به عنوان مواد زائد و اضافی در بدن‌تان تلنبار خواهند شد. بعضی از ویتامین‌های مازاد در بدنتان ممکن است باعث مشکلاتی در سیستم روده‌ها شوند اما آهن احتمال آن را کاهش خواهد داد و همان طور که در قسمت‌ّهای فوق اشاره شد، زبان گاو و گوسفند غنی از آهن است و حتی مصرف یک وعده از آن می تواند نیاز روزانه‌ی آهن بدن‌تان را تامین کند.

نکات احتیاطی که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید

تقریبا باور عامه بر این است که خوردن اعضاء بدن حیوانات یک نوع تغذیه‌ی ناسالم است که باید تا حد ممکن از آن اجتناب کرد. واقعیت آن است که حتی با این که می‌دانیم این گفته واقعا صحیح نیست اما بعضی از نکات احتیاطی را بهتر است رعایت کنیم. به عنوان یک مثال ساده، گفته می‌شود زبان گاو و گوسفند سرشار از کلسترول است به همین خاطر بسیاری از آدم‌ها از خوردن آن صرفنظر می‌کنند..

. آنچه مردم نمی‌دانند این است که هرچند زبان می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد اما اگر به میزان مناسب مصرف شود ممکن است مشکلاتی مانند افزایش سطح کلسترول رخ ندهد چون زبان گاو و گوسفند حاوی نوع خاصی از اسیدهای چرب نیز هست که می‌تواند سطح کلسترول را کاهش دهد. به همین خاطر است که مصرف آن به میزان مناسب از ابتلا به مشکلاتی مانند موارد زیر پیشگیری خواهد کرد:

۱. افزایش سطح کلسترول

درست است که مصرف کردن گوشت زبان گاو و گوسفند می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد اما این فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که بیش از حد توصیه شده مصرف کنید. این به خاطر آن است که زبان گاو و گوسفند حاوی چربی‌های بخصوصی است و می‌تواند تولید کلسترول خوب را کاهش دهد و به طور همزمان تولید کلسترول بد را افزایش دهد. سطح بالای کلسترول بد می‌تواند باعث بعضی از مشکلات جدی مانند لخته شدن خون شود که به بیماری‌های شدید قلبی و غروقی مانند سکته و حمله‌ی قلبی منجر خواهد شد.

۲. منبع چربی ناسالم

با توجه به توصیه‌ها و فایده‌های خارق‌العاده‌ی فوق‌الذکر، مصرف زبان گاو و گوسفند برای سلامتی‌تان خوب است اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. مصرف زبان گاو و گوسفند فایده‌های بسیار زیادی برای سلامتی دارد. به همین خاطر می‌توانید در عین حفظ تعادل در میزان مصرفی – یعنی حداکثر دو بار در هفته یا کمتر – از این مزایا و فایده‌ها بهره مند شوید. اگر خوراکی‌های دیگری هم مصرف می‌کنید که ممکن است سطح کلسترول را افزایش دهند و سرشار از چربی هستند پس بهتر است از مصرف زبان گاو و گوسفند اجتناب کنید.

مردم نمی‌دانند این است که هرچند زبان می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد اما اگر به میزان مناسب مصرف شود ممکن است مشکلاتی مانند افزایش سطح کلسترول رخ ندهد چون زبان گاو و گوسفند حاوی نوع خاصی از اسیدهای چرب نیز هست که می‌تواند سطح کلسترول را کاهش دهد.

 

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید