اطلاعات تغذیه

حذف آلودگی برنج از فلزات سنگین

کار اشتباهی که ایرانی‌ها برای پختن برنج می‌کنند

خیساندن برنج قبل از پخت یکی از مراحلی است که در روند آماده سازی و پخت برنج انجام می‌شود، اما در بسیاری مواقع افراد به دلیل کمبود وقت ممکن است از انجام آن صرف نظر کنند.

ضرورت انجام این کار، به برخی مزایای خیساندن برنج قبل از پخت اشاره کرد و افزود: مهمترین مزیت انجام این کار حذف آلودگی برنج از فلزات سنگین است.

متاسفانه امروزه به دلیل استفاده ناخواسته از آب‌های دارای آلودگی به فلزات سنگین و پساب‌های صنعتی در شالیزارها، نگرانی‌های زیادی پیرامون آلودگی برنج به این مواد پرخطر نظیر آرسنیک، کادمیم و جیوه وجود دارد.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که با خیساندن برنج یک شب یا حداقل سه تا چهار ساعت قبل از پخت(با نسبت یک پیمانه برنج به شش پیمانه آب)، دور ریختن آب و سپس آبکشی مجدد می‌توان آلودگی به آرسنیک و کادمیم را تا حدود ۸۰ درصد در برنج کاهش داد.

به افرادی هم که فرصت کافی برای خیساندن برنج ندارند، توصیه می شود شست و شوی برنج را چند بار انجام داده و هر بار آب شست و شور را دور بریزند.

همچنین می‌توان با دور ریختن آب در خلال خیساندن و جایگزینی با آب تازه، میزان حذف این ترکیبات را تا حد زیادی افزایش داد.

حذف و کاهش بقایای آفت کش ها را هم دیگر مزیت مهم خیساندن برنج پیش از پخت آن  امروزه به دلیل استفاده گسترده از آفت‌کش‌ها و پایداری بالای آن‌ها در طبیعت، امکان انتقال آن‌ها از خاک و آب به گیاهانی نظیر برنج وجود دارد. همچنین در حین کاشت و داشت برنج نیز از این ترکیبات برای مبارزه با حشرات، آفات و علف هرزها استفاده می‌شود.

مطالعه‌ انجام شده در ایران نشان می دهد که ۱۲ تا ۸۸ درصد از باقیمانده‌های سموم مختلف مورد استفاده در کشت برنج، با شست و شوی مناسب آن قابل حذف است و قسمت اعظم این حذف مربوط به سمومی است که به صورت ضعیفی به سطح برنج چسبیده‌اند.

خیساندن برنج یک شب قبل از پخت نیز با کاهش قابل توجه بسیاری از سموم همراه است و این اثرات حتی در سه تا چهار ساعت خیساندن نیز گزارش شده است.

کارشناس مدیریت نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه حذف ترکیبات ضد تغذیه‌ای برنج را هم دیگر مزیت خیساندن برنج عنوان کرد و افزود: تمامی حبوبات و غلات از جمله برنج دارای ترکیبات ضد تغذیه‌ای از قبیل فیتیک اسید یا بازدارنده‌های آنزیمی می‌باشند.

وی افزود: اسید فیتیک ترکیبی است که از جذب املاح مفید به خصوص آهن جلوگیری می‌نماید و بازدارنده‌های آنزیمی نیز ترکیباتی هستند که روی آنزیم‌های گوارشی نظیر تریپسین اثرات بازدارندگی دارند و با توجه به اینکه این ترکیبات محلول در آب بوده، به راحتی در حین خیساندن از برنج جدا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید